How to do Percentages MCQs Quiz Worksheet PDF Download

Learn how to do percentages MCQs, math online test for elementary school exam prep for distance learning degree, free online courses. Practice arithmetical problems and percentages multiple choice questions (MCQs), how to do percentages quiz questions and answers for sixth grade math practice tests.

Study elementary school courses, online math degree programs MCQs: if price of rice in 2014 is $20/kg which was 30% more than what it was in 2010 then price of rice per kg in 2010 was, for online courses with choices $16.38, $14.38, $15.38, and $17 with eBooks online to download for problem-solving skills for charter school and high school students. Free math student portal for online learning how to do percentages quiz questions, MCQs to find questions answers based online learning tests.

MCQs on How to do Percentages Quiz PDF Download

MCQ: If price of rice in 2014 is $20/kg which was 30% more than what it was in 2010 then price of rice per kg in 2010 was

  1. $16.38
  2. $14.38
  3. $15.38
  4. $17

C

MCQ: Value of painting appreciates each year by 20% of its value at beginning of year 2014. If painting costs $220,000 in Jan 2014 then value of painting at end of 2015 is

  1. $318,600
  2. $315,600
  3. $325,600
  4. $316,800

D

MCQ: Antique painting appreciates each year by 13% of its value at start of year. If painting costs $35000 in January then value of painting at end of 4 years is

  1. $59,067
  2. $57,067
  3. $58,000
  4. $58,200

B